ADIYAMAN İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

21-27 MAYIS TÜRK MUTFAĞI HAFTASI

Cumhurbaşkanlığı ve Cumhurbaşkanının eşi sayın Emine Erdoğan' ın himayelerinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteği ile "Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı" kitabı hazırlandı.

21-27 Mayıs Türk Mutfağı Haftası etkinlikleri kapsamında 25 Mayıs 2023 tarihinde Adıyaman Beşpınar Kültür ve  Eğitim Kampı’nda Kadim ve Sürdürülebilir Türk Mutfağından Adıyaman ilinde hemen hemen her evin sofrasında asırlardır yer alan kadim yemekler -Adıyaman'ın çiğköftesi, sarımsaklı bulgur pilavı, Adıyaman Tavası, bademli irmik helvası ve cacığı hazırlandı, sergilenerek davetlilere ikram edildi.

Beşpınar Eğitim Kampı'nda düzenlenen etkinlik, tanıtımının daha etkin olması, ulusal ve uluslararası arenada ses getirebilmesi ve üst düzeyde katılımın sağlamasını teminen İl Tanıtım ve Geliştirme Kurulunun koordinasyonunda yapıldı. Etkinlik Adıyaman Vali Yardımcısı Mehmet Ali Uzun, Belediye Başkanı Süleyman Kılınç, Kültür ve Turizm Müdürü Abuzer Gelse başta olmak üzere çeşitli kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri ve il düzeyinde yaklaşık 550 kişinin katılımı ile gerçekleşti,.

Adıyaman Vali Yardımcısı Mehmet Ali Uzun  yaptığı açıklamada, "Tüm dünyada ve ülkemizde kutlanan 21-27 Mayıs Türk Mutfağı Haftası' etkinlikleri , milli karakterimizin bir yansımasıdır. Değerli bir hazine olan Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı Kitabı şifa içeren pek çok yemek tarifini içermektedir. Kitapta yer alan yemeklerin hazırlanması ve ikram edilip tanıtımının yapılması, ulusal ve uluslararası arenada ses getirebilmesi, zaman ve kaynak israfının engellenmesi açısından da çok önem arz etmektedir. Yiyecek- içecek sektörü yerel tatları deneyimlemek için bir araç olup şehrin tanıtımına ve turizminin gelişimine de katkı sunar.
Adsız 345.jpg
Adsız 346.jpg
Adsız 347.jpg